Jak se zbavit holubů na balkoně?

Holubi na balkoně mohou působit jako zajímavá podívaná, dokonce při hnízdění i jako malá zoo, ale toto ptactvo svou přítomností představuje také mnoho útrap, škod na majetku a dokonce zdravotní nebezpečí. Jaká tato rizika jsou? Jak se jim vyvarovat a všechny způsoby jak na holuby na balkoně naleznete v našem článku.


Holubi na balkoně

Holubi přenášejí nemoci a parazity

Hlavní důvodem ke znepokojení jsou zejména nemoci a paraziti, které holubi přenášejí. U těchto ptáků je známo několik desítek různých chorob, z nichž jsou některé i vážným infekčním problém pro člověka. Zejména jsou pak v ohrožení jedinci s oslabeným imunitním systémem jako jsou děti, těhotné ženy a senioři. Choroby jsou přenosné jak vzduchem (přítomností) holubů, tak i skrze jejich trus, který se vysušováním uvolňuje do ovzduší.

Blechy, tasemnice, vši a jiní paraziti

Holubi jsou nositelé mnoha paratizů, kteří dokáží škodit člověku i jeho domácím mazlíčkům. Jedná se především o cizopasný hmyz jako je blecha, veš, všenka, zákožka, klíště, roztoč, klíšták, čmelík, tasemnice, plicní červi a filárie. Výskyt některého z těchto parazitů může díky následné nutné odborné deratizaci hmyzu (dezinsekci) celé náklady spojené s holuby značně prodražit. O zdravotních problémech, ekzémech a alergických reakcích ani nemluvě.

Jak na holuby na balkoně?

Zbavit se holubů z balkonu či lodžie natrvalo lze několika způsoby, některé jsou velmi efektivní, jiné krátkodobě a některé jsou vyloženou nepravdivou lidovou legendou. Které způsoby vyhnání holubů z bakonů tedy fungují?

Ochranné sítě proti holubům

Jak na holuby

Technicky nejbezpečnější varianta jak se zbavit holubů z balkonu je zamezit jim přístup. Sítě proti holubům kryjí celý prostor balkonu a nemůže tak dojít k výskytu holubů, jejich hnízd a ani trusu. Výhodou je jejich odolnost a dlouhá životnost. Zároveň chrání před nehodami jako jsou pády přes zábradlí a to jak prádla a vybavení na balkoně, tak i jedinců a domácích zvířat.

Elektronické odpuzovače

Vhodné spíše do málo frekventovaných míst. Městští holubi bývají na hluk zvyklí a brzy si mohou navyknout i na zvuky, které odpuzovače vydávají.

Plašiče - makety dravců

Podobně jako elektronické odpuzovače jsou makety výrů, vran a jiných dravců účinné spíše v méně exponovaných prostorách. Čím více holubů se na Vašem balkonu vyskytuje, tím vyšší je riziko, že některý z nich odhalí, že ta černá soška pro něj není nebezpečná. Brzy ho ostatní budou následovat.

Lepové a chemické pasti

Lepové pasti nejsou proti holubům zdaleka tak účinné jako proti myším. Ptákům sice jejich pohyb na balkonu znesnadníte, ale jejich úplné vymizení nečekejte - pokud s nimi nepolepíte celé zábradlí i podlahu.

Hroty, bodce a bodáky proti holubům

Bodce proti holubům a hrotové systémy jsou vhodně spíše pro střechy, parapety, okapy, různá osvětlení a jiné vyvýšené doplňky domu. Navíc umístění na zábradlí není nikterak praktické ani pro Vás.

Zavěšená cédéčka, plastové lahve proti holubům

Pokud je Vaším záměrem udělat holubům řádnou diskotéku plnou světýlek, tak jsou zavěšené CD a DVD správnou volbou. Navíc na párty možná přilákáte i straky. Ptáci se všeobecně lesklých předmětů nebojí a pokud ano, netrvá tomu dlouho než je obavy přejdou. Ačkoliv se tato metoda dříve používala, není dozajista nikterak efektivní.

Holubí trus na balkoně

Holubí trus na balkoně

Neblahým důkazem přítomnosti holubů je jejich trus. Právě holubí výměšky a peří představují velká zdravotní rizika. Případné likvidace holubího trusu je nutno provádět minimálně s ochrannými prostředky proti respiračním komplikacím, ideálně v ochranných oblecích. Holubí trus nelze prostě jen zamést, jelikož viry, bakterie a parazité bývají takových velikostí, že pouhým smetákem s nimi bojovat nelze. Ideální řešením je poté výběr efektivní dezinfekce povrchů, která si i těmito problém dokáže poradit.