Jak na krysy? Hubení a způsoby likvidace

Našli jste na půdě či u Vás v zaměstnání drobný trus a okousané předměty? Pravděpodobně se u Vás usídlili hlodavci. Ačkoliv u nás jsou krysy relativně vzácně a většinou se jedná o potkany či myši, jejich výskyt je scela jistě reálný. Jak poznat, že se jedná právě o krysu a jak v takovém případě si počínat Vám rádi zodpovíme v našem dalším článku z oboru deratizace.


image

Krysy v České republice

Jejich výskyt na území České republiky je dohledatelný už v 10. století, ovšem s nástupem cihlových či betonových budov, vlhčím sklepům kvůli absenci nutnosti skladovat dlouhodbě potraviny a rozvojem kanalizace (zhruba 18. století) vymizely i jejich ideální podmínky k životu a roli všudypřítomného hlodavce převzal potkan.

Ovšem to neznamená, že by krysy v Čechách kompletně vyhynuly. V současné době se jím daří zejména na území města Praha, Severních a Západních Čech. Narozdíl od mnoha jiných evropských států, kde jsou krysy stále na ústupu se jim v našich končinách daří a jejich počty se každoročně zvyšují. A to více je v současné době důležité chránit svůj majetek a zdraví způsoby, které zamezují zamoření krysami.

Krysa není potkan

Rozdíl mezy krysou a potkanem je znatelný jak v chování, tak v celkové vzhledu hlodavce. Bez ohledu na to, že se jedná o příbuzné druhy, vyskytují se zpravidla ve zcela jiných lokálních podmínkách. Krysy si k hnízdění vybírají především suchá, výše položená místa. Jedná se tak o půdy, vyšší patra domů, stěny domů, ale asi ve třetině případů je nalezneme též v hospodářských budovách jako jsou vepříny, kurníky, sýpky, seníky a jiné sklady potravin a surovin. Potkan vyhledává spíše temná, klidně vlhčí prostředí - sklepy, stoky, kanalizace, prakticky se dá říci, že je méně vybíravý.

Vizuální rozdíl mezi potkanem a krysou

Fyzické rozdíly mezi krysou a potkanem jsou též patrné. Krysa je méně robustní, má špičatý čumák, velké uši a další ocas. Oproti potkanovi je také více tmavá - až do černé barvy. Potkan je takový "bullteriér" mezi hlodavci. Má zploštělější čumák, kratší ocas i uši. Celkově je zavalitý a nalezneme ho od tmavě-šedé až do variací hnědých barev srsti.

Prevence proti krysám

Stejně jako u potkanů je ideální obranou prevence. Tedy zajištění všech potencionálních vstupů do objektu a správné skladování jídla, živočišných i rostlinných surovin. Předejdete tak nejenom škodách na majetku, ale i možné nákaze nemocemi. Jedná se především o eptospirózu, leishmaniózu, klíšťovou encefalitidu, Weilovu žloutenku, tularémii, toxoplasmózu a mnohé další onemocnění, které krysy roznášejí jak svou přítomností, tak močí a trusem. O morových epidemiích způsobeným v minulosti právě krysami ani nemluvě.

Hubení krys profesionálně

image

Při samotném výskytu i několika jedinců bývá pokus o likvidace krys svépomocí leckdy během na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Krysy jsou velmi chytré a přizpůsobivé, a tak většina neodborných opatření po určité době pozbývá účinku. Profesionální hubení krys zajišťuje jistotu, že v okolí nezbyli žádní "zatoulaní" jedinci a nemůže tak dojít k novému zamoření. Hubení je prováděno mechanickými (sklopnými) pastmi s návnadou a odchytovými stanicemi. Naši deratizéři vědí jak na krysy - kam položit správně pasti, jakou zvolit návnadu a dokáží prověřit, kolik kusů těchto hlodavců opravdu v nemovitosti je.

Pokročilé metody hubení

Narozdíl od "laiků" se při odborné likvidaci používají nejenom specializované metody hubení (sklopné či lepové pasti), ale také moderní technika pro monitoring pohybu. Konkrétně jde klasicky o fotopasti, termokamery a také luminiscenční roztoky. Tyto metody dokáží boj s krysami dozajista urychlit a znova zabezpečit Váš byt, zahradu či firmu.