Jak se zbavit potkanů?

Hlodavci v domě či ještě hůře ve firmě jsou zásadní problém. Ačkoliv se mohou jevit jako roztomilá zvířátka, mohou způsobit značné finanční škody i zdravotní problémy. Navíc likvidace potkanů není vždy tak snadná, jak by se mohlo zdát. Jak poznat přítomnost potkanů v domě a jak se potkanů zbavit různými způsoby Vám prozradíme v našem dnešním článku.


Jak se zbavit potkanů

Jak poznat přítomnost potkanů?

Potkani jsou především noční živočichové. Jednoho potkana zpravidla v nemovitosti během dne ani nezaregistrujete. Bohužel ve chvíli, kdy naleznete první varovné signály, bývá potkanů v domě již běžně několik. Prvními signály bývají škrábavé a kousavé zvuky, později přibývá rozkousané vybavení (běžně karton, látky), potkaní trus a loužičky či fleky na zdi od moči. Obvykle v momentě, kdy už se s hlodavcem setkáte “tváří v tvář” se již potkani v domě cítí jako doma.

Potkani a myši v domě jsou riziko

Škůdci jako jsou potkani, myši nebo krysy jsou v domě vždy zásadní problém. Nejen, že svou činností ničí uskladněné vybavení a předměty v nemovitosti, často také demolují dům jako takový (rozkousaná izolace, trubky a zdivo). Zejména svým trusem a močí roznášejí po objektu řadu infekčních nemocí jako je Weilova žloutenka, svrab, leptospiróza, salmonelóza, myší tyfus, TBC, krysí skvrnivka a tularemie. Většina těchto nemocí je nebezpečné jak pro člověka, tak pro domácí mazlíčky. Nezřídka se jim tímto způsobem také podaří infikovat případné nalezené potraviny.

Hubení potkanů v domě

Potkani jsou překvapivě chytří a vynalézaví. Na hubení potkanů svépomocí si připravte notnou dávku trpělivosti a plánování. Nastražené pasti dokáží obejít nebo z nich dokonce ukrást návnadu. Jsou také mistři v hledání nových přístupových cest a adaptování se na nově vzniklé podmínky. Je proto nutné být vždy o krok před nimi.

Mechanické pasti na hubení potkanů

Hubení potkanů v domě

Velmi účinnou metodou jak provést hubení potkanů jsou sklopné pasti. Existují v mnoha provedeních i systému použití. Jejich velkou výhodou je zároveň odchyt potkana, případně jeho přímá likvidace na místě. Mezi nevýhody patří jednorázovost - nedokáže zabít více jedinců při jednom nastražení a je také nutné správně vybrat místa, kde takové pasti nastražit a také zvolit vhodnou nástrahu.

Lepové pasti

Ačkoliv jsou lepové pasti účinné spíše u myší, lze je použít případně i na potkany. Při jejich použití ovšem dochází k týrání zvířat. Potkan chycený do lepové pasti je nejenom vystaven velkému stresu, ale také může případná smrt nastat až vyhladověním. Ačkoliv Vám potkani v domě udělali velké starosti, rozhodně tento způsob hubení potkanů nedoporučujeme.

Jedy proti potkanům

V dnešní době se používají speciální typy jedů - antikolagulanty. Které zvíře hned neusmrtí (což odrazuje další potkany ke konzumaci návnady), ale fungují na principu zabránění srážlivosti krve. Ačkoliv k úmrtí jedince dochází až v řádu dnů, necítí bolest a je pouze malátný. Nevýhodou je možnost, že potkan zhyne v nedostupné části domu, kde svým rozkladem bude způsobovat zápach a možné infekční znečištění. Zpravidla je tento způsob volen jen při silném zamoření objektu.