Pověry o hubení potkanů, krys a myší

Mezi lidmi koluje stále mnoho polopravd a vyložených nesmyslů o likvidaci hlodavců v našich domech a pracovištích. Je přítomnost deratizátora v restauraci špatným znamením? Milují myši sýr? Co je z veřejného povědomí o hubení potkanů, krys a myší pravda a co pouhý mýtus? To a mnohem více se dočtete v našem dnešním článku.


Hubení myší návnadou na sýr Zdroj: Wonderopolis, Tom and Jerry Wiki

Kvalitní sýr je nejlepší návnada na myši

Uctíme myši více cheddarem nebo pravým ementálem? Niva nebo syrečky asi nejsou to pravé. V mnohých animovaných pohádkách se myši po sýru mohou utlouci, ale není tomu skutečně tak. Při hubení myší sice sýr jako návnada fungovat může, ale daleko lepší návnadou na chycení myši je strava rozstlinného původu - ideálně aromatická. Rozpékané pečivo, ovesné vločky a arašídové máslo jsou pro ně tou pravou hostinou. Nepohrdnou ovšem ani salámem nebo ořechy.

Přítomnost deratizéra věští problémy

Pokud u své oblíbené restaurace či hotelu zahlédnete deratizérské vozidlo, není zdaleka důvod si myslet, že je podnik plný potkanů či myší. Právě preventivní kontroly jsou nejen známkou zvýšené péče o bezpečnost a hygienu, ale jsou také ze zákona povinné. HACCP jsou směrnice, kterými se musí řídit provozovatelé, kteří převážejí a skladují a zpracovávají pokrmy. Jednou z těchto směrnic je také kontrola kritických bodů proti hlodavcům a jiným škůdcům.

Každý jed je na hubení potkanů účinný

Každý profesionál ví, že na hubení potkanů a jiných hlodavců se používají klasické jedy jako je kyanid či ricin. Nejen, že by zvíře při otrávení trpělo, ale pokud se otráví přímo na místě návnady, odradí ostatní od konzumace. Místo konvenčních jedů se používají antikoagulanty (látky proti srážlivosti krve). Potkani jsou po nich apatičtí a zemřou v rámci dní bez pocitů bolesti. Nutno podotknout, že i tyto látky jsou nebezpečné pro domácí mazlíčky a divokou zvěř, proto je nutné je umisťovat do jedových pastí, do kterých mají přístup pouze cílení škůdci.

Krysí králové a pohromy

Ochrana proti holubům Zdroj: Edelseider/Wikimedia

Již od středověku evidujeme fenomén zvaný “krysí král”. Jedná se o více krys, které uhynuly se spletenými ocasy k sobě. Tento jev je velmi vzácný a lidé si ho od nepaměti vysvětlovali různými způsoby. Některé nálezy byly zpětně dokázány pouze jako podvod k získání bohatství od kupců kuriozit. Lidé krysám ocasy slepili a poté je usmrtili - nebo naopak. U některých spletenců krys je ovšem těžší určit jejich původ. Některé zdroje se domnívají, že by ke spojení ocasů mohlo dojít ještě před narozením, jiné uvádějí jako možnost vystavení krys stresu v omezeném prostoru. Běžně také takový nález krysího krále vyvolal pozdvižení a předzvěst živelné pohromy nebo morových ran.

Viděl jsem u kanálu krysu

Budeme Vás muset zklamat, velmi pravděpodobně se jednalo o potkana. Krysy jsou na území České republiky poměrně dost vzácné a v celkovém počtu hlodavců zastupují pouze několik málo procent. S nástupem betonových budov a vlhkých sklepů potkani skoro úplně krysy z našich krajů vytlačili. K zásahům na hubení krys vyjíždíme občasně ve Středních Čechách a výjimečně v Praze.

Vyvarujte se deratizátorů

Deratizéři celé dny tráví s bojem s blechami, štěnicemi, infekčními zvířaty a ideálně ještě v kanálech. “Bůh ví co z něj na mě skočí za potvoru nebo bacila!” - taková tvrzení rozhodně nejsou na místě, pokud ho přistihnete uprostřed výkonu zásahu. Ochranné oděvy, naučené postupy a účinné dezinfekce po úkonu poskytují naprostou bezpečnost jak pro samotné deratizéry, tak pro Vás samotné. Navíc velkou náplní takové práce je právě prevence a kontrolní činnost, kde se ani s rizikovými faktory člověk nesetká.